IntGalerie

Iva Gregová

Tygr

Niklová Libuše

Niklová Libuše – Tygr
Niklová Libuše – Tygr Niklová Libuše – Tygr Niklová Libuše – Tygr Niklová Libuše – Tygr

Plastový tygr z kolekce hraček s varhánkovým trupem, z roku 1964, hračka se prodávala rozložená a musela se sestavit, proto název stavebnicová hračka (podporovala rozvoj myšlení), ručně malovaný PE, 19 x 20 cm, výrobce Fatra a.s. Napajedla (uvedeno v soupisu T. Bruthansová: Libuše Niklová, Praha, Arbor vitae societas, 2010). Fousky a ocásek z plastových hadiček jsou zachovalé, zadní noha je perforovaná (patrně dětské zoubky), malovaní částečně setřeno, ostatní viz. foto.

Niklová Libuše roz. Kyseláková (1934 – 1981), studia na Státní uměleckoprůmyslové škole Zdeňka Nejedlého ve Zlíně a Uherském Hradišti, pod vedením profesorů Luďka Havelky a Jiřího Jašky. Po ukončení nastoupila do závodu Gumotex v Břeclavi, kde pracovala až do roku 1960. Její hračky múžeme vidět ve sbírkách muzeí po celém světě, například v Muzeu dekorativních umění v Paříži, Muzeu moderního umění v New Yorku a nebo Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Více v knize od Tezery Bruthansové: Libuše Niklová, Praha, Arbor vitae societas, 2010.

#Ostatní

4.500 Kč

IntGalerie © 2011–2024. Všechna práva vyhrazena. Ceny jsou uvedeny včetně DPH (účtované ve zvláštním režimu). Obchodní podmínky, Ochrana osobních údajů
telefon +420 605 100 956 | e-mail