IntGalerie

Iva Gregová

Karel Svolinský

Karel Svolinský

Karel Svolinský se narodil v roce 1896 na Svatém Kopečku u Olomouce. Byl všestranným umělcem - věnoval se malbě, grafice, ilustraci, scénografii a byl i pedagogem.

Od útlého věku se setkával s loutkovým divadlem, které se hrálo na půdě krámku jeho babičky z matčiny strany. Babička z otcovy strany byla dvakrát vdaná. Její první muž byl Polák Zwoliňski (v matrice mu pan farář počeštil jméno na Svolinský) a otec tatínka K. Svolinského. Druhá babička měla domek se zahradou v Radikově "a ve chlívku kozy, kterým z temného vnitřku žlutozeleně svítily oči. Byly to - ty kozy - určitě předzvěsti mých pohádkových čertů."

Po dokončení měšťanské školy nastoupil do učení k řezbáři J. V. Zikovi v Praze na Vinohradech. Učební dobu dokončil u řezbáře Lišky na Malé Straně, kde se z dílny denně díval na Karlův most. V dílně dělali hlavně rámy, chodili k nim proto mnozí malíři. "...objevil se jednou i Preisler, po první světové válce i Kupka, častým návštěvníkem býval architekt Fanta, mistr Liška měl co dělat i s architektem Kotěrou. Když jsem při odevzdání rámů přicházel do těch malířských ateliérů, zrovna mne to ponoukalo, abych se dal na malování. Dopadlo to trochu jinak. Udělal jsem zkoušku na UMPRUM - ale k řezbáři, prof. Zálesákovi."

Po dvou letech přešel Svolinský do sochařského ateliéru B. Kafky, který jej přemluvil, aby studoval u něho. Pobyl zde rok, a dál toužil po malování. Poté se přihlásil k profesoru F. Kyselovi a následně do ateliéru speciální grafiky Fr. Kysely.

Mezi světovými válkami vytvořil několik vynikajících návrhů a získal si značné uznání. Mezi roky 1928 a 1933 vytvořil dvě vitrážová okna pro Schwarzenbergskou kapli a kapli Svatého hrobu ve Svatovítské katedrále a je autorem i dalších návrhů pro katedrálu.

V letech 1945 až 1970 vyučoval na UMPRUM. Jeho jméno je spojeno především s knižní ilustrací. Dále navrhoval poštovní známky a bankovky. Několikrát se stal držitelem ceny Nejkrásnější světová známka. Podílel se i na scénických a kostýmních výpravách pro Národní divadlo. Tvořil loutky, navrhoval mozaiky, denně kreslil a věnoval se též příležitostné grafice.

#ctemesintgalerii #karelsvolinsky

Zdroj:

NADACE KARLA SVOLINSKÉHO A VLASTY KUBÁTOVÉ. Životopis KS; Vzpomínky KS [online]. 2014 [cit. 2023-12-18]. Dostupné z: https://svolinsky.cz/zivotopis-ks; https://svolinsky.cz/zivotopis-ks/vzpominky-ks

Zdroj fotografií: https://aukce.galerielazarska.cz/aukce-detail/dabel/...

https://sbirky.moravska-galerie.cz/dielo/CZE:MG.GD_20271

https://svolinsky.cz/zivotopis-ks

< Zpět na všechny články

IntGalerie © 2011–2024. Všechna práva vyhrazena. Ceny jsou uvedeny včetně DPH (účtované ve zvláštním režimu). Obchodní podmínky, Ochrana osobních údajů
telefon +420 605 100 956 | e-mail