IntGalerie

Iva Gregová

Jan Černoš

Jan Černoš

Jan Černoš se narodil 8. 12. 1982 ve Vrchlabí. Vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity v Hradci Králové v oboru český jazyk a výtvarná výchova pro střední školy. Pod vedením Mgr. Lubomíra Netušila vytvořil diplomovou práci na téma Sofoklovy Antigony.

Jan Černoš se zabývá převážně tvorbou exlibris, grafiky, akrylovou malbou a ilustracemi knih. Z grafických technik upřednostňuje tisk z hloubky – leptem, suchou jehlou, mezzotintou, akvatintou i rytinou. V grafice převažují temné barvy, hlavně černá, hnědá a temně modrá. Vytváří však i mnohobarevné tisky se zlatem.

Přestože jsou jeho práce zastoupeny v celé řadě českých i zahraničních galerií nadále vyučuje na hradeckém gymnáziu. To mu pomáhá uchovat si tvůrčí nezávislost.

Inspirací jsou mu především ženy ve všech proměnách a relacích, dále antická kultura, poezie, středověká mystika nebo secesní umění. Tento okruh se však neustále rozšiřuje. Jak sám uvedl v rozhovoru pro idnes.cz, baví ho "vše, co má podtext nebo nadstavbu, aby to nebylo prvoplánové."

Od roku 2003 je členem Spolku sběratelů a přátel exlibris v Praze a od roku 2007 je členem Unie výtvarných umělců České republiky. V současnosti žije a tvoří v Hradci Králové.

V naší galerie je zastoupen několika grafikami: Jednorůžec, Ve vlnách, Anděl,...

Pokud se chcete dozvědět více o Janu Černošovi a jeho dílech, přidáváme odkaz na umělcovi internetové stránky: http://www.cernos.cz/

Zdroj: Plecháč Tomáš. Grafik učí, přestože jeho díla vystavovaly galerie po celém světě [online; cit. 2023-10-23]. Dostupné na: https://www.idnes.cz/.../grafik-jana-cernos-z-vrchlabi...

< Zpět na všechny články

IntGalerie © 2011–2024. Všechna práva vyhrazena. Ceny jsou uvedeny včetně DPH (účtované ve zvláštním režimu). Obchodní podmínky, Ochrana osobních údajů
telefon +420 605 100 956 | e-mail