IntGalerie

Iva Gregová

Herbert Kisza

Herbert Kisza
Herbert Kisza

Herbert Kisza se narodil 16. června 1943 v Podoboře u Českého Těšína. Vystudoval Školu uměleckých řemesel v Brně a následně malbu u profesora Fišárka na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.

Herbert Kisza se svým stylem řadí k malířům fantazijního realismu. Věnuje se grafice, ilustroval bibliofilie, vytváří exlibris, ale je i významným sochařem.

V grafické tvorbě se věnuje krajinným motivům ve vztahu k problematice životního prostředí. Zachycuje pokroucené padlé stromy, opuštěné tůně a staré kříže v zpustlé krajině, jenž se vitalitou přírody vrací k životu. V jeho díle se objevují i zastavěné komíny a chladicí věže elektráren. Krajina bývá zachycena v proměnách ročních období i světla s okouzlením nad všemi projevy přírody. "Stromy jsou pro Herberta Kiszu posvátné, svou věkovitostí, houževnatostí a zoufalou snahou přežít. Upozorňují člověka, že život je veliký zázrak a hlupáci nemají právo do velkolepého díla Stvořitele nesmyslně zasahovat." Z grafických technik vedle leptu převažuje kolorovaná akvantinta.

Herbert Kisza žije a tvoří v Kadani. Jeho dílo je zastoupeno v NG v Praze a v mnoha jiných českých galeriích. Je spoluzakladatelem sochařských sympozií v Kadani, kde v současné době žije a vystavuje obrazy, sochy a grafiku v Galerii Netopýr.

V naší galerii můžete výbírat z následujících listů: Duben, Pod vodou, Viklan, Čapí hnizdo.

Zdroj: RNDr. Karel Žižkovský. Úvodní slovo k vernisáži výstavy Herbert Kisza. Všechny krásy světa. [online; cit. 2023-10-22]. Dostupné na:http://www.hotel-villa.cz/herbert-kisza/

< Zpět na všechny články

IntGalerie © 2011–2023. Všechna práva vyhrazena. Ceny jsou uvedeny včetně DPH (účtované ve zvláštním režimu). Obchodní podmínky, Ochrana osobních údajů
telefon +420 605 100 956 | e-mail